08
cze

Konferencja "25- lecie Ogólnopolskich Olimpiad Młodzieży"

5 czerwca br. w WOSiR w Drzonkowie odbyła się ogólnopolska konferencja „25- lecie Ogólnopolskich Olimpiad Młodzieży w 100 - leciu Polskiego Komitetu Olimpijskiego”. Celem było podsumowanie cyklu 25-lecia Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Polsce, ocena stanu organizacyjnego, zachodzących zmian, rozwoju i poziomu sportowego oraz roli olimpiad w systemie szkolenia i współzawodnictwa sportowego w Polsce.

Jak podkreślał podczas briefingu prasowego wicemarszałek Łukasz Porycki 100 - lecie Polskiego Komitetu Olimpijskiego to piękny i ważny jubileusz. - Stulecie, które wiązało się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Olimpiada młodzieży to zawody, w których młodzież startuje po raz pierwszy. Są to zawody, które dają satysfakcję z ciężkiej pracy. To efekt ciężkich treningów każdego dnia i każdego tygodnia. Tu są nasi przyszli medaliści olimpijscy – mówił wicemarszałek.

Wicemarszałek dziękował dyrekcji, pracownikom ośrodka oraz wszystkim tym, którzy mieli udział w organizacji tego wydarzenia za wzorowe przygotowanie olimpiady. - To wydarzenie do którego przygotowywaliśmy się od pół roku. Po wczorajszej inauguracji uważam, że wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Jesteśmy gotowi do tego, aby te finały przeprowadzić w naszym województwie, ale również z naszymi partnerami, sąsiadami z innych województw. Nie posiadamy wystarczającej bazy. To jest determinacja dla nas, aby rozbudować  bazę sportową. Jako samorząd województwa będziemy się starać, aby pozyskać środki na ten cel – dodał na koniec wicemarszałek.          

Mieczysław Nowicki – wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego dziękował za wzorową i udaną współpracę. – Chciałbym podziękować życzliwej od zawsze Ziemi Lubuskiej. Tu, w tym regionie żyje wielu pasjonatów bez których nie mogłyby się odbywać takie wydarzenia. W imieniu całej rodziny olimpijskiej chciałbym podziękować, że w 100-leciu powstania Komitetu Olimpijskiego możemy świętować tu razem z wami. Przypomnę, że Komitet Olimpijski powstał 12 października w Krakowie – mówił wiceprezes PKOL. Podkreślał także, że Olimpiada Młodzieży to największe wyzwanie i przeżycie dla młodych sportowców, którzy stanowią zaplecze przyszłych olimpijczyków.          

Głos zabrał także Zenon Dagiel - Członek Zarządu PKOL, Przewodniczący Komisji Sportu Młodzieżowego. – Dziś świętujemy 100-lecie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jedną z pierwszych imprez, jaka została wprowadzona do kalendarza wydarzeń była olimpiada młodzieży. Zawodnicy uczestnicząc w olimpiadzie młodzieży mają przedsmak prawdziwych igrzysk olimpijskich. To nie tylko symbolika olimpijska, to, zapalnie znicza olimpijskiego, wprowadzenie flagi olimpijskiej, to odczytywanie apeli olimpijskich. To też wartość dodana dla województwa i środowiska sportowego – mówił Zenon Dagiel - Członek Zarządu PKOL.       

W programie konferencji znalazły punkty dotyczące „Genezy powstania sportu młodzieżowego i ruchu olimpiad w Polsce”, „Roli olimpiad w systemie szkolenia i współzawodnictwa sportowego w Polsce”, a także perspektyw rozwoju olimpiad sportowych w Polsce. Mówiono również o zmianach w systemie olimpiad na przełomie lat 1995-2019.  Podczas konferencji wręczono okolicznościowe wyróżnienia.

Uczestnikami byli przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, zawodnicy polscy - uczestnicy Igrzysk Olimpijskich, Instytutu Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, Wojewódzkich Interdyscyplinarnych Stowarzyszeń Sportowych, Polskich Związków Sportowych w dyscyplinach objętych programem OOM w sportach letnich, wyższych uczelni sportowych, samorządowcy, samorządowe ośrodki sportu, trenerzy oraz organizatorzy sportu.
autor: Małgorzata Tramś-Zielińska -lubuskie.pl

Konferencję sfinansowano ze środków Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej